- Szczegóły
Baterie przemysłowe - charakterystyka i zastosowanie
Baterie zna każdy z nas, są nam niezbędne w codziennym życiu, aby zapewnić pracę wielu mobilnych urządzeń, którymi się otaczamy. Te niewielkie przenośne źródła prądu są powszechnie wykorzystywane przez producentów różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Możemy je spotkać w pilotach, latarkach, telefonach, zabawkach, zegarkach i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Oprócz tych popularnych i niewielkich baterii produkowane są także większe, które nazywamy bateriami przemysłowymi.
Definicja baterii przemysłowej
Dokładną definicję baterii przemysłowych możemy odnaleźć w ustawie o bateriach i akumulatorach z 2009 roku. Są to baterie oraz akumulatory przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku w celach zawodowych. Można je zatem spotkać w przemyśle lub pojazdach zasilanych prądem. Są wykorzystywane do: awaryjnego zasilania energetycznego (np. w szpitalach, biurach czy na lotniskach), zasilają platformy wiertnicze, latarnie morskie, sygnalizatory dla samolotów i pociągów, służą jako rezerwowe baterie w drzwiach elektrycznych. Stosuje się je również w sprzęcie pomiarowym, urządzeniach fotowoltaicznych, latarkach górniczych i nurkowych, profesjonalnym sprzęcie wideo wykorzystywanym w stacjach telewizyjnych, podręcznych terminalach płatniczych oraz czytnikach kodów kreskowych.
Charakterystyka akumulatorów bezobsługowych
Obecnie większość tradycyjnych akumulatorów kwasowych i zasadowych oraz baterii niklowo-kadmowych jest zastępowana nowoczesnymi bezobsługowymi akumulatorami ołowiowo-kwasowymi. Ich zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie wymagają uzupełniania wody i przeprowadzania regularnych pomiarów gęstości i poziomu elektrolitu. Ich wielką zaletą jest szczelność, dzięki czemu nie wydzielają gazów, są więc bezpieczne i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego oraz zdrowia pracowników.
Nowoczesne akumulatory bezobsługowe są produkowane z wykorzystaniem dwóch technologii. Mogą być to akumulatory żelowe, gdzie elektrolit jest uwięziony w formie żelu albo AGM, gdzie elektrolit jest wchłonięty w separatory wykonane z włókna szklanego o znacznej porowatości i umieszczony między płytkami.
Mogą być one wykorzystywane zarówno do pracy buforowej, czyli jako źródło zasilania awaryjnego, jak i do pracy cyklicznej, kiedy stanowią podstawowe źródło zasilania danego urządzenia. Jeżeli pracują w trybie cyklicznym, to po rozładowaniu są odłączane i ponownie ładowane. W trybie pracy buforowej są ciągle podłączone do układu ładowania, a gdy się naładują, pobierają jedynie niewielki prąd konserwujący.